Atasoy Kimya

İlac - Kozmetik

İnovatif bir bakış açısıyla Ar-ge’ye önem veriyor sektördeki gelişmeleri, yenilikleri sürekli takip edip, güncel bilgi ve dokümanları müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Sizlerin geleceğe dair ihtiyaçlarınızı karşılayacak, İlaç ve Kozmetik sektörüne ait hizmet ve çözümler sunuyor, Kimyasal yardımcı hammadde ve aktif etkin maddelerimizi depolama koşullarına uygun sağlıklı ortamlarda stoklayıp, hızlı bir şekilde sevk ediyoruz.

Kalite yönetim sistemimiz gereği ürünlerimizin Helal, Kosher, ISO, Gmp gibi belgelerin tedariği ve ülkemizde nitelikli, katma değeri yüksek ürün ithalatına yönelmenin gayreti içindeyiz.

 

İLAÇ VE KOZMETİK BÖLÜMÜ KİMYASALLAR
APİLER

Aktif maddelerde firmalara özel çalışmalar yapmaktayız. Aşağıda yer alan ürünler ve daha fazlası için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

BAĞLAYICILAR, SERTLEŞTİRİCİLER KIVAM ARTTIRICILAR

Genel olarak bitkilerin besi dokularından ya da meyvelerinden işlenerek elde edilmektedirler. Adından da anlaşılacağı üzere ürünlerin kıvamını arttırmak, su tutma kapasitesini arttırmak, jel form oluşturmak gibi kullanım alanları mevcuttur. Uygulama alanına göre farklı ürünler tercih edilmektedir.

Daha detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

EMÜLGATÖRLER

Emülgatör, yüzey gerilimini azaltarak, ürünlerin ince dispers yapıya kavuşmalarını ve birbiri içerisinde karışmayan maddelerin homojen bir şekilde karışmasını sağlayan emülsiyonlardır.

Kimyasal olarak açıklayacak olursak emülgatörler moleküllerinin bir ucu suyu seven(hidrofilik), diğer ucu da yağı seven (hidrofobik) yapılardır. Örneğin bir kozmetik ürün (krem gibi) içerisindeki yağ ve suyu homojen bir şekilde bir arada tutmak için kullanılmaktadırlar.

Emülgatörlerin kullanılma amacı ürünün uzun süre aynı yapıda kalmasını sağlamaktır.

Endüstride, emülsiyon yapıcı stabilizör, nemlendirici, kristalizayon önleyici gibi birçok özellik nedeniyle tercih edilmektedir. Helvada yağın ayrılarak, yüzeyde birikmesini önlemek gibi.

Özellikle gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılan emülgatörler hazmedilebilir ve fizyolojik olarak uygun olması gerekmektedir.

Her ürün için farklı farklı çözümler üretmek gerekecektir. Daha detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

KORUYUCULAR

Günümüzde, üreticiler ürünlerini raflarda daha uzun süre tutabilme, besin zehirlenmelerin önüne geçebilme gibi nedenlerle antimikrobiyallerin kullanımı bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sanayi de ürünlerin korunmasında teknolojik işlemlerden, doğal ve sentetik mikrobiyal koruyuculardan faydalanılmaktadır. Teknolojik işlemler (ısıl işlem, pastörizasyon vs.) kullanılmakla beraber, ya üretimde uygulanabilirliğin zor, maliyetli olması ya da ürünlerin besin değerlerinin kaybolması sebebiyle bazen tercih edilememektedir. Bu noktada mikrobiyal aktivitesine göre çeşitli antimikrobiyal ürünler ile çözüm sağlanmaktadır.

Antimikrobiyal maddeler ürünlerde istenmeyen bakteri, küf, maya gibi her türlü mekanizmayı ortamdan yok etmek, çoğalma faaliyetlerini önlemek ya da geciktirmek için kullanılır.

Antimikrobiyallerin etkili olabilmesi için ortamın pH’sı, bileşim, su aktivitesi ve kullanılma miktarı önemlidir. Ayrıca bu maddelerin kullanılacak sektöre göre toksik olamamaları ve sakıncalarının en düşük seviyede olması gerekmektedir. Örneğin ürünün PH’sı ne kadar düşük ise anti mikrobiyal etkisi de o kadar aratacaktır. Fakat her kimyasal madde farklı pH aralığında etkili olmaktadır.

Daha detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

TATLANDIRICI VE LEZZET ARTTIRICILAR

Tatlandırıcılar, şeker içermeyen bir ürünü tatlılaştırmak, ya da az olan şeker tadını güçlendirmek, ürün maliyetini düşürmek gibi sebeplerle kullanılmaktadır. Doğal ve sentetik olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Kalori vermeyen, şeker tadında ya da şekerden çok daha kuvvetli olan maddeler sentetik, yapay tatlandırıcılardır.

Lezzet arttırıcılar ise kendi başlarına lezzeti olmamasına rağmen katıldıkları ürünlerin lezzetini arttırmaktadırlar. Bu ürünler çeşitlerine göre hazır çorba, baharat karışımları, bulyon, mayonez, diyabetik ilaçlar gibi birçok üründe kullanılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz

 

TAŞIYICI, ÇÖZÜCÜLER, YAĞLAYICI VE TOPAKLANMAYI ÖNLEYİCİLER

Ürünlerin besinsel ve fizyolojik amaçlarla ilave edilen katkı maddelerinin fonksiyonlarını değiştirmeden ve birbiri ile herhangi bir etki göstermeden çözmek, seyreltmek veya modifiye ederek bu maddelerin uygulama ve kullanımını kolaylaştıran maddelerdir.

Her sektör için farklı taşıyıcılar kullanılmaktadır. Taşıyıcı sistemler ile ürünlerdeki etkin maddeler taşınır ve kontrollü salınımlar yapılır. Nihai ürünlerin raf ömrü uzatılabilir, uçucu bileşiklerin buharlaşması önlenir. Toksisitenin azaltılması ve ürünlerin stabilizesinin arttırılmasında büyük rol oynarlar.

Yağlayıcılar ise uygulanacağı ürüne göre kullanımı farklılık göstermekle beraber birçok üründe, ürünlerin dış yüzeyine parlak bir görünüm vermek ya da koruyucu tabaka sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımız ile irtibata geçebilirsiniz

 

VİTAMİNLER

Bitkiler tarafından sentez edilebilen maddelerdir. Vitaminler genel olarak yağda ve suda çözünmesine göre iki grupta değerlendirilir. Ürünlere eklenerek ürünlerin besin değeri arttırılır. Vücut fonksiyonun düzenlenmesinde büyük rol oynarlar. A,D,E,K vitaminleri yağda çözünen sınıfındadırlar ve vücutta depolandıkları için her gün almaya ihtiyaç yoktur.

Stoklarımızda bulunan vitamin çeşitlerimiz ve size özel çalışmalar için uzman kadromuz ile irtibata geçebilirsiniz.